Jak dobrać lampę nad stół?

lampy  wiszące nad stołem

Kształt lampy nad stołem

Jeśli stół jest okrągły, dobrze zaprezentuje się lampa o zaokrąglony kształcie. Z kolei nad stołem kwadratowym dobrze prezentuje się nasz model Mariposa w kształcie trapezu. Nie jest to oczywiście sztywną regułą i tu zalecamy kierować się własnym gustem i preferencjami. Mała okrągła lampa typu talerzyk (model Harriet Small lub Harriet Big) równie dobrze będą się prezentować nad kwadratowym stołem.

Duży prostokątny stół to więcej możliwości. Można zawiesić nad nim jedną lampę, dwie, a nawet trzy. Kształt lamp nie jest wówczas tak istotny jak całość kompozycji, którą będą tworzyć w danych wnętrzu.

Duża lampa nad stołem

Wielkość lampy nad stołem     

Lampa wygląda dobrze i proporcjonalnie nad stołem, jeżeli średnica (szerokość) klosza stanowi ok. 50-65% szerokości stołu, np. nad stołem o szerokości 90-100 cm dobrze będzie się prezentować nasz model Mega Loft o średnicy 48 cm. 

Nad okrągłym i kwadratowym stołem dobrze wygląda jedna lampa. Stół prostokątny daje więcej możliwości – tu można zamontować dwie lub trzy lampy obok siebie. Przy takim rozwiązaniu sprawdzą się wszystkie pozostałe lampy z naszej oferty jak Mariposa (szer. 35 cm), Big Loft (szer. 34 cm) i Jasper (szer. 32 cm), Harriet Big (szer. 29 cm), Harriet Small (20 cm).

Wysokość lampy nad stołem

Wszystkie produkowane przez nas lampy mają standardową długość przewodu 100 cm, co ułatwia dobranie odpowiedniej wysokości lampy. Przewód można skrócić podczas montażu ucinając go, można też kilka cm przewodu zwinąć w oprawie podsufitowej. Na życzenie Klientów wykonujemy również lampy o dłuższej niż 100 cm długości przewodu.

Lampę nad stołem montuje się tak, aby odległość między blatem a dolną krawędzią lampy wyniosła ok. 60-100 cm. Lampa nie powinna zasłaniać osób siedzących przy stole.

Jak prawidłowo zamontować dwie-trzy lampy obok siebie?

Lampy obok siebie wyglądają dobrze, jeżeli odległość między kloszami wynosi ok. 40 cm. Przy mniejszych lampach, i tych z kloszami w kształcie talerzyków odległość może być mniejsza.

Brak instalacji elektrycznej nad stołem

Zdarza się, że stół trzeba postawić w miejscu, w którym nie ma instalacji elektrycznej umożliwiającej zawieszenie lampy montowanej do sufitu. Wówczas proponujemy rozwiązanie jak na zdjęciu – długi przewód elektryczny (w tym przypadku 4 metrowy), oraz specjalny klips umożliwiający montaż lampy nad stołem. Oprawa podsufitowa została zamontowana do istniejącej już instalacji elektrycznej w suficie (która może być w dowolnym miejscu).

Jest jeszcze drugie rozwiązanie – lampę montujemy nad stołem za pomocą klipsa, a na końcu przewodu dowolnej długości umieszczamy wtyczkę, który wpinamy do gniazdka.

Dwie, trzy lub więcej lamp obok siebie, a brak instalacji elektrycznej umożliwiającej montaż

Często Klienci chcący zawiesić co najmniej dwie lampy obok siebie nie mają przygotowanej instalacji elektrycznej (puszek) umożliwiających taki montaż. W takiej sytuacji stosujemy oprawę podsufitową, w której umieszczone jest kilka przewodów. Wówczas montuje się jedną oprawę podsufitową, a pozostałe lampy posiadają dłuższy przewód, który zawija się na haczyku montowanym do sufitu.

Share: Facebook, Pinterest